Na Heureke využívame personalizáciu a cielenú reklamu. Na základe vášho správania na Heureke personalizujeme jej obsah. Kliknutím na „Rozumiem“ alebo inam súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete vypnúť v nastaveniach prehliadača. Viac


Poradňa Reprosústavy a reproduktory

Ako vybrať reproduktor?

 

Počúvajte hudbu a filmy z reproduktorov, ktoré vás budú baviť.


Či už si chcete doma užívať nerušené počúvanie hudby, vychutnať si sledovanie filmu s priestorovým zvukom, alebo si pri pikniku s priateľmi púšťať hudbu, trh ponúka nepreberné množstvo možností. Vyberte si reproduktor alebo reprosústavu, s ktorou budete spokojní.

 

 
Reproduktory sa vyrábajú v obrovskej škále veľkostí od prenosných vreckových až po sústavy, ktoré sa vám ťažko zmestia do menšieho bytu. Kým niekomu stačí, že je zvuk hlasný, a na jeho kvalitu príliš nehľadí, iní sú do audiotechniky schopní investovať tisíce eur tak, aby dosiahli dokonale čistý a hlasný zvuk. Výber nie je jednoduchý, pretože je veľa parametrov, ktoré treba brať do úvahy.
 
 
 
 

Druhy reproduktorov

 
Konštrukcia do značnej miery určuje použitie a kvalitu zvuku. V závislosti na vašich požiadavkách tak môžete niektoré typy rovno vyradiť a tým sa výber znateľne zúži.
 
 

Prenosné reproduktory

Ich popularita sa v posledných rokoch veľmi rozrástla, a tým sa zväčšil aj výber. Reproduktory tohto typu sú vybavené nabíjacou batériou, a môžu tak hrať mimo dosahu zásuvky. Výdrž sa pohybuje od niekoľkých hodín u základných modelov až po 20 hodín u tých kvalitnejších.


Podľa podmienok, v ktorých bude reproduktor používaný, je potrebné brať ohľady na konštrukciu. Niektoré modely využívajú pogumovanú konštrukciu, ktorá ich robí odolnejšími proti nárazom a otrasom, veľa z nich je navyše aj vodoodolných. Pozor ale na mieru vodoodolnosti, niektoré reproduktory síce prežijú dážď alebo sprchu, ponorenie do vody by sa im ale mohlo stať osudným.


Cez niektoré reproduktory je tiež možné ovládať pripojené zariadenie. Niekedy môže ísť len o základné funkcie ako pozastavenie / prehrávanie, inokedy možno skladby i preskakovať, regulovať hlasitosť či prijímať / odmietať telefónne hovory. V takom prípade je reproduktor vybavený aj mikrofónom a okrem prehrávania hudby poslúži aj ako hlasné handsfree.

 
 

Stĺpové/vežové reproduktory

Ide o vysoké a celkovo rozmerné reproduktory pre domáce použitie. Obsahujú niekoľko meničov pre nízke, vysoké a prípadne aj stredné tóny, čo znamená vysoký frekvenčný rozsah. Kombinácia tohto faktora a rozmerov sa v praxi prejavuje tak, že reproduktory vedia dobre vykresľovať nízke basy aj výrazné výšky. Pokiaľ chcete počúvať hudbu nahlas pri zachovanej čistote zvuku alebo ozvučiť väčšiu miestnosť, ide o ideálne a väčšinou aj dobre vyzerajúce riešenie.
 
 

Regálové reproduktory

Oproti vežovým reproduktorom vychádzajú lacnejšie a zaberú menej miesta, veľkosť konštrukcie však limituje schopnosť reprodukovať hlboké basové tóny. Aj náročnejším poslucháčom však kvalitné regálové reproduktory môžu bohato postačiť, nedostatok basov je možné kompenzovať obstaraním subwoofera.
 
 

Stredové reproduktory

Kým vežové a regálové reproduktory sa používajú po dvojiciach, stredové reproduktory sa zapájajú len jednotlivo. Často sa s nimi stretnete v podobe zariadenia typu soundbar, ktoré majú nízko širokú konštrukciu a umiestňujú sa pod / nad televízor. Majú vysokofrekvenčný rozsah a s dvojicou stĺpových či regálových reproduktorov sa skvele dopĺňajú, keďže takáto zostava umocní priestorový efekt, a ešte k tomu zvýši hĺbku zvuku.
 
 

Subwoofery

Špeciálne reproduktory určené iba pre reprodukciu veľmi nízkych frekvencií. Najčastejšie sa nimi dopĺňajú práve regálové reproduktory, ktoré samy o sebe nedokážu basy natoľko dobre vykresľovať.
 
 

Sústavy

Veľmi obľúbené sú reproduktory, ktoré sa zvyčajne skladajú zo subwoofera a výškových regálových reproduktorov. Najčastejšie konfigurácie sú 2.1 a 5.1, stretnete sa ale aj s 4.1 či 7.1.
Špecifickou kategóriou sú reproduktory určené k počítačom, ktoré sa najčastejšie predávajú ako regálové či ako sústava. Kvalita zvuku u nich síce nebýva vhodná pre náročného poslucháča, no pre mnoho užívateľov môže byť dostačujúca aj na tento účel.


Reproduktory možno vymeniť aj za iné u automobilov, tu je potrebné dbať predovšetkým na správny rozmer a technické parametre, ako sú impedancia a výkon, základné autorádiá sú totiž často pripravené len pre jednoduché predvolené reproduktory.

 
 
 
            
 
 
 

Na čo sa zamerať

 

Technické parametre

Výkon sa u reproduktorov meria podľa štandardu RMS, ktorý udáva, aký výkon do nich môže byť privádzaný, bez toho aby sa aj pri dlhšom hraní poškodili. RMS výkon je väčšinou polovicou najvyššieho možného výkonu daného zariadenia. Výkon štandardných reproduktorov je 20 W až 200 W. Náročnejší záujemcovia však môžu nájsť reproduktory s ešte väčším výkonom. Zdroj pochopiteľne môže mať vyšší výkon ako reproduktory, pretože nie je nutné, aby do nich zvuk posielal naplno. Výkon by však nemal byť ani výrazne nižší, v takom prípade totiž reproduktory nemusia hrať dostatočne hlasno.


Impedancia označuje, koľko elektriny musí reproduktorom prúdiť, aby podal plný výkon. Čím je nižšia, tým elektrina lepšie prúdi cez reproduktor. Tu platí, že by ju reprosústava mala mať vyššiu, než aká sa uvádza ako minimálna u zosilňovača. V domácich podmienkach ale nie je táto podmienka úplne kľúčová a 6 Ω môžete pokojne pripojiť na 8Ω zosilňovač.


Dôležitým parametrom je frekvenčný rozsah, ktorý udáva, aké rozmedzie frekvencie dokáže zariadenie reprodukovať. Je tu ale potrebné počítať s toleranciou, bežne sa pohybuje medzi

6-10 dB.


Citlivosť udáva, ako hlasno reproduktor dokáže hrať na 1 W výkonu. U výškových reproduktorov býva vyššia ako u basových, na druhú stranu do nich ale možno posielať nižší výkon.

 
 

Ďalšie parametre

Neplatí síce, že čím väčší reproduktor, tým lepšie bude hrať, určitý vplyv však veľkosť na kvalitu zvuku má. Rozmernejší reproduktor má totiž viac priestoru k prehĺbeniu basovej zložky a logicky sa do neho zmestí aj výkonnejší menič, vďaka čomu dokáže hrať hlasnejšie.


Predovšetkým ak mienite reproduktory umiestňovať napríklad na poličku, zamerajte sa na hmotnosť. Najmä u kvalitnejších reproduktorov zdanie v tomto ohľade často klame.


Okrem klasických plastových konštrukcií sa môžete stretnúť aj s kovovými či drevenými reproduktormi. Každý materiál má trochu iné rezonančné vlastnosti, rozdiely však postrehne iba veľmi skúsený poslucháč. Na čo by ale mal dbať každý, je pevnosť a kvalita konštrukcie. Všetko by malo byť úplne bez vôle a pevné, v opačnom prípade totiž môžu materiály pri vyššom zaťažení rezonovať a rušiť tak vydávaný zvuk.

 
 

Konektivita

Tento parameter sa najviac rieši u prenosných reproduktorov, bežné domáce reproduktory sa skrátka pripoja k elektrickej sieti a zdroj sa potom zapojí cez jack konektor buď priamo do reproduktorov, alebo do zosilňovača. Existujú aj domáce reproduktory s Bluetooth, alternatívne môžu byť pripojené k WiFi.


Prevažná väčšina prenosných reproduktorov používa na bezdrôtový prenos pripojenie Bluetooth, niektoré naviac pre uľahčenie párovania disponujú aj technológiou NFC. Kompatibilné je v takomto prípade každé zariadenie s Bluetooth nehľadiac na operačný systém. Len úplne najlacnejšie modely budú hrať iba po pripojení 3,5 mm jacku. Tým disponujú aj niektoré bezdrôtové modely, ak takto chcete púšťať hudbu napríklad z MP3 prehrávača, uistite sa, že ho k reproduktoru bude možné pripojiť.


Ani tým ale možnosti pripojenia nekončia. Stretnúť sa môžete s USB konektormi, ktoré umožnia pripojiť napríklad USB disk s hudbou, iné zase disponujú čítačkou pamäťovej karty či možnosťou naladiť rádiové vlny.

 
 

Napájanie a dobíjanie

Domáce reproduktory sa štandardne pripájajú do elektrickej siete, výkonnejšie majú zvyčajne aj vlastný transformátor. Pre použitie reproduktorov s počítačmi je možné sa stretnúť s alternatívou, kedy sú pripojené pomocou USB a energiu odoberajú priamo z PC.


Prenosné reproduktory sa najčastejšie nabíjajú pomocou micro USB konektora. Keďže batérie v nich mávajú kapacitu v rádoch stoviek mAh, stačí ich pomocou kábla pripojiť k počítaču, a aj vtedy sa dobíjajú maximálne v rámci niekoľkých hodín.


 
 
 

Príslušenstvo

 

Predĺžením životnosti u prenosného reproduktoru môžete dopomôcť puzdrom. Jednou možnosťou sú univerzálne vaky, nechránia však natoľko efektívne ako kryt priamo na mieru pre konkrétny model. Na druhú stranu, takéto príslušenstvo je k dizpozícii len k malej časti reproduktorov a väčšinou si tak budete musieť vystačiť s prvým menovaným variantom. Niektorí výrobcovia kryt pribaľujú priamo k reproduktoru, stretnete sa s tým pochopiteľne najmä u drahších modelov.

Predovšetkým regálové reproduktory sa často umiestňujú do nábytku či na stojany. Reproduktor v takom prípade môže prenášať vibrácie, kvôli ktorým bude okolitý materiál rezonovať, našťastie však existujú špeciálne gumové podložky, ktoré tento jav eliminujú. U stojanov sa samozrejme zamerajte na rozmery, veľmi dôležitým parametrom je tiež hmotnosť - najkvalitnejšie domáce reproduktory neznesú pády. Dbajte u stojanov tiež na možnosť vyvedenia kabeláže tak, aby bola čo najmenej viditeľná.

 
 
 
 

Vyberajte ušami

 
Hoci sa výrobcovia často snažia nalákať dizajnom, reproduktory je potreba vyberať predovšetkým počúvaním. Pri nákupe lacnejších kúskov sa len málokedy stretnete s tým, že by ste si ich mohli vyskúšať priamo v obchode, ideálne je tak kúpiť ich cez internet, aby ste ich v prípade nespokojnosti mohli počas 14 dní vrátiť. Pomôcť vám môžu tiež skúsenosti užívateľov. Pri nákupe drahšej kvalitnejšej HiFi techniky ale určite trvajte na tom, aby ste si ich pred zakúpením mohli vypočuť.
 
Porovnať reprosústavy a reproduktory