Ako vybrať reproduktor?

Porozhliadnite sa po novom reproduktore a reprosústave. Pokiaľ si nie ste istí, ako vybrať reproduktor pre svoje potreby, pomôžeme vám v rozhodovaní a vysvetlíme aj rozdiel medzi aktívnym a pasívnym reproduktorom, rovnako ako čím sa líšia regálový a stĺpový. Kde u nás nájdete prenosné reproduktory a prečo nie sú to isté ako tie s Bluetooth? Odpovede nielen na tieto otázky na vás čakajú v článku nižšie.

Porozhliadnite sa po novom reproduktore a reprosústave. Pokiaľ si nie ste istí, ako vybrať reproduktor pre svoje potreby, pomôžeme vám v rozhodovaní a vysvetlíme aj rozdiel medzi aktívnym a pasívnym reproduktorom, rovnako ako čím sa líšia regálový a stĺpový. Kde u nás nájdete prenosné reproduktory a prečo nie sú to isté ako tie s Bluetooth? Odpovede nielen na tieto otázky na vás čakajú v článku nižšie.

Doba čítania 10 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Video nákupný rádca

Ako vybrať reproduktory

Podľa použitia vyberte správny druh reproduktora - chcete počúvať hudbu s priateľmi na pikniku, alebo vytvoriť priestorový zvuk u svojho domáceho kina? Na kvalite zvuku sa podpisuje nielen výkon a frekvenčný rozsah, ale aj konštrukcia reproduktora.

Ako vybrať reproduktor k PC

V tejto sekcii nájdete predovšetkým PC reproduktory, ale aj prenosné reproduktory na batérie, ktoré môžu hrať mimo dosahu zásuvky. Výdrž sa pohybuje od niekoľkých hodín pri základných modeloch až po 20 hodín pri tých kvalitnejších. Širší výber nájdete v kategórii Bluetooth reproduktorov.

Podľa podmienok, v ktorých bude reproduktor používaný, treba brať ohľady na konštrukciu. Niektoré modely využívajú pogumovanú konštrukciu, vďaka ktorej sú odolnejšie proti nárazom a otrasom, patria medzi ne aj vodoodolné reproduktory. Pozor ale na mieru ochrany, niektoré reproduktory síce prežijú ľahké namočenie dažďom a môžete brať tento reproduktor do sprchy, ponorenie do vody by sa im ale mohlo stať osudným.

  • Malé rozmery vhodné na pracovnú plochu

  • Ovládanie hudby na reproduktore

  • Menšie a lacnejšie modely majú obmedzenú kvalitu zvuku

Aké reproduktory do bytu

Regálové

Regálové reproduktory sú menšie a lacnejšie ako stĺpové. Kvôli menšej ozvučnici býva zvuk menej kvalitný ako podajú vežové zostavy. Kvalitný regálový reproduktor však uspokojí aj náročných poslucháčov a na vylepšenie výsledného zvuku je možné prikúpiť subwoofer pre umocnenie basov.

  • Lacnejšie ako stĺpové

  • Menšie rozmery

  • Možno kombinovať so subwooferom

  • Menšie ozvučnice - menej kvalitný zvuk oproti stĺpovým

Stredové

Zatiaľ čo stĺpové a regálové reproduktory sa používajú po dvojiciach, stredové reproduktory sa zapájajú jednotlivo. Často sa s nimi stretnete v podobe soundbarov, ktoré majú nízku širokú konštrukciu a umiestňujú sa pod/nad televízor. Majú vysokofrekvenčný rozsah a s dvojicou stĺpových či regálových reproduktorov sa skvele dopĺňajú, pretože takáto zostava umocní priestorový efekt, a zvýši hĺbku zvuku.

  • Dopĺňajú stĺpové a regálové reproduktory, ale poslúžia aj samostatne

  • Vhodné ako reproduktor k televízii

Soundbary

Stĺpové

Vysoké a rozmerné reproduktory sa hodia pre domáce ozvučenie väčších miestností pri zachovaní čistoty zvuku. Obsahujú niekoľko meničov pre nízke, vysoké a prípadne aj stredové tóny, takže sprostredkujú neskreslený a dynamický zvuk. Ich vysoký frekvenčný rozsah a rozmery umožnia dobre vykresľovať nízke basy aj výrazné výšky.

Ak zháňate stĺpové reproduktory pre vašu zvukovo priestorovú zostavu, zamierte do špeciálnej kategórie, kde okrem iného nájdete napríklad kompletné sety 5.0 stĺpových reproduktorov aj kombinovaných s regálovými.

  • Kvalitné podanie zvuku

  • Vhodné pre domáce kino

  • Veľké rozmery

Stĺpové reproduktory

Ako vybrať reprosústavu

Zvoľte výhodnú súpravu reproduktorov v zostave podľa vašich prianí. Prvé číslo udáva počet reproduktorov slúžiacich pre stredné a vysoké tóny. Druhé číslo za bodkou uvádza počet subwooferov, teda reproduktorov pre nízke zvuky alebo basy.

Zostavy reproduktorov

Zostava 2.0

Reproduktory 2.0, ktoré je možné prepojiť k získaniu stereofónneho výstupu. Najčastejšie využitie nájde pri stolných počítačoch, alebo gramofónoch a hi-fi vežiach.

Zostava 2.1

Reproduktory 2.1 ponúkajú celkom tri reproduktory. Spravidla ide o dva aktívne reproduktory (so zabudovaným zosilňovačom) a subwoofer, ktorý zvýrazní basy.

Zostava 5.0

Reproduktory 5.0 na výstupe vytvárajú priestorový zvuk. Väčšinou ide o dva regálové, dva stĺpové a jeden centrálny reproduktor. Pre menšie miestnosti sa však predávajú aj zostavy so štyrmi regálovými reproduktormi.

Zostava 5.1

S reproduktormi 5.1 si už vychutnáte priestorový zvuk ako v kine. Čím väčší výkon reproduktory majú, tým viac detailov budete počuť a ​​tým lepšie sa ponoríte do deja filmu alebo hry. Pridaný subwoofer umocní basy a nízke tóny zvukovej stopy.

Zostava 7.1

7.1 reproduktory využívajú dva zadné priestorové reproduktory, čím vás dokonale obklopia zvukom a vy tak môžete zažiť skutočný surround reproduktorový systém, pri ktorom budete počuť tiché kroky za vaším chrbtom rovnako ako postavy na obrazovke.

Reproduktorová sústava

Druhy reproduktorov podľa parametrov

Čo vám o schopnostiach reproduktora povie impedancia, výkon alebo citlivosť? A má na zvuk reproduktora vplyv jeho rozmer?

Výkon reproduktora

Výkon sa u reproduktorov meria podľa štandardu RMS, ktorý udáva, aký výkon do nich môže byť privádzaný bez toho, aby sa aj pri dlhšom hraní poškodili. RMS výkon je väčšinou polovicou najvyššieho možného výkonu daného zariadenia. Výkon štandardných reproduktorov je 20 W až 200 W. Zdroj pochopiteľne môže mať aj vyšší výkon ako reproduktory, pretože nie je nutné, aby do nich zvuk posielal naplno. Nemal by ale byť ani výrazne nižší, v takom prípade totiž reproduktory nemusia hrať dostatočne hlasno.

Impedancia reproduktora

Impedancia znamená, koľko elektriny musí reproduktorom prúdiť, aby podal plný výkon. Čím je nižšia, tým lepšie elektrina cez reproduktor prúdi. Platí teda, že by ju reprosústava mala mať vyššiu, než aká sa uvádza ako minimálna u zosilňovača. V domácom prostredí ale nie je táto podmienka úplne kľúčová a 6 Ω môžete pokojne pripojiť na 8Ω zosilňovač.

Frekvenčný rozsah

Dôležitým parametrom je frekvenčný rozsah, ktorý udáva, aké rozmedzie frekvencie dokáže zariadenie reprodukovať. Pri zostavovaní súpravy, je potrebné počítať s deliacou hranicou, ktorá zaistí stabilitu pre oba reproduktory. Pokiaľ teda máme stredový reproduktor s rozmedzím 50 Hz až 5000 Hz, ktorého krivka na 4500 Hz začína klesať, potrebujeme naň nadviazať výškovým reproduktorom, ktorého spodná hranica začína už na 4000 Hz, aby sme zaistili stabilnú frekvenciu.

Citlivosť

Citlivosť udáva, ako hlasno reproduktor dokáže hrať na 1 W výkonu. U výškových reproduktorov býva vyššia ako u basových, na druhú stranu do nich ale možno posielať nižší výkon.

Reprosústava s diaľkovým ovládaním

Rozmery a hmotnosť

Neplatí síce, že čím väčší reproduktor, tým lepšie bude hrať, určitý vplyv však veľkosť na kvalitu zvuku má. Rozmernejší reproduktor má totiž viac priestoru na prehĺbenie basovej zložky a logicky sa do neho umiestni aj výkonnejší menič, vďaka čomu dokáže hrať hlasnejšie. Pokiaľ hodláte reproduktory umiestňovať napríklad na poličku, postrážte si ich hmotnosť.

Materiál

Okrem klasických plastových konštrukcií sa môžete stretnúť aj s kovovými alebo drevenými reproduktormi. Každý materiál má trochu iné rezonančné vlastnosti, rozdiely však postrehne iba veľmi skúsený poslucháč.

Konektivita

Tento parameter sa najviac rieši pri prenosných reproduktoroch, bežné domáce reproduktory sa skrátka pripoja k elektrickej sieti a zdroj sa potom zapojí cez jack konektor buď priamo do reproduktorov, alebo do zosilňovača. Existujú aj domáce reproduktory tzv. bezdrôtové reproduktory s funkciou Bluetooth, alternatívou sú WiFi reproduktory.

Prevažná väčšina prenosných reproduktorov využíva na bezdrôtový prenos technológiu Bluetooth. Niektoré reproduktory a reprosústavy navyše pre uľahčenie párovania disponujú aj technológiou NFC. Kompatibilné je v takom prípade každé zariadenie s Bluetooth nehľadiac na operačný systém. Len úplne najlacnejšie modely budú hrať iba po pripojení 3,5 mm jacku. Tým disponujú aj niektoré bezdrôtové modely, pokiaľ hudbu hodláte púšťať napríklad aj z MP3 prehrávača, uistite sa, že ho k reproduktoru bude možné pripojiť.

Napájanie a dobíjanie

Domáce reproduktory sa štandardne pripájajú do elektrickej siete, výkonnejšie majú obvykle aj vlastný transformátor. U PC reproduktorov sa môžete stretnúť s alternatívou, kedy sú pripojené pomocou USB a energiu odoberajú priamo zo zariadenia.

Prenosné reproduktory sa najčastejšie nabíjajú pomocou microUSB konektora. Keďže batérie v nich mávajú kapacitu rádovo v stovkách mAh, stačí ich pomocou kábla pripojiť k počítaču, a aj vtedy sa dobijú v rámci niekoľkých hodín.

Ako vybrať reproduktory k zosilňovaču

Aktívne reproduktory majú integrovaný zosilňovač, a stačí k nim tak pripojiť zdroj zvuku cez obyčajný kábel či niektorú z bezdrôtových technológií.

Medzi high-endovými modelmi narazíte ale predovšetkým na pasívne reproduktory, ktoré naopak externý zosilňovač vyžadujú. Dôvodom je, že majú kvalitnejšie a výkonnejšie meniče a na dostatočne silný zosilňovač by tak v ich samotnom tele nezostal priestor. Navyše môžu byť rôzne prepájané s ďalšími reproduktormi (napríklad subwoofermi), pričom tu je možné práve pomocou zosilňovača dosiahnuť optimálne rozdelenie výkonu medzi jednotlivé kusy reprosústavy.

Príslušenstvo

Reproduktory často vyžadujú konkrétne umiestnenie v priestore, obzvlášť pokiaľ ide o kombinovanú zostavu, alebo Dolby Atmos reproduktory, s ktorými vytvárate surround systém.

Stĺpové reproduktory

Subwoofery

Soundbary

Bluetooth reproduktory

Stojany a držiaky na reproduktory

Zosilňovače

Gramofóny

AV prijímače

Slúchadlá

Rádioprijímače

Multimediálne centrá

Mikrofóny

Najčastejšie otázky

Užitočné články